Afstemning

Hvad er dine forventninger til 2010?

Smugkig resultat

Loading ... Loading ...

Var månelandingen fup?

NEJ!

“Jamen vil det sige, at vi rent faktisk har sat mennesker på Månen?”
JA!

Månelandingen var god nok.

Her til aften var der en udsendelse på DR2 omkring månelandingen i 1969 og de konspirationsteorier der findes om emnet. Heldigvis så var programmet så objektivt, at de selv tilbageviste samtlige punkter, som konspirationsteoretikerne ellers har – og som de mener beviser, at hele månelandingen var fup.

Helt overordnet set går konspirationen på, at månelandingen blev optaget i en filmstudie, fordi man bare skulle slå Russerne. Så derfor lavede man (i det pågældende tv program) et tilsvarende eksperiment, hvor man lavede optagelser ligesom dem, man har fra Månen for at se, om man kunne be- eller afvise påstandende.

Jeg gennemgår her de vigtigste argumenter…

Da NASA var på sit højeste, var der over 400.000 – yes 400 tusinde – ansatte. Det er vist temmelig utænkeligt, at de alle sammen kunne holde kæft hvis det hele var fup. Det er selvfølgelig ikke et modargument i sig selv, men det forekommer mig dog temmelig usandsynligt, at der ikke skulle være bare et par stykker, der lige skulle fortælle “hemmeligheden” til nogen.

“Argumenterne”

Kospirationsteoretikerne (KT) siger:

Hvis der kun er én lyskilde (Solen) – så vil alle skygger på billederne fra Månen hælde i samme retning!

Den påstand beror ganske enkelt på, at man har meget dårlig forstand på simpel fysik. Dette blev også tydeligt modbevist i programmet. Skyggen afhænger af vinklen på underlaget og formen på objektet der kaster skyggen. Dermed er det overhovedet ikke et argument for, at billederne er taget i et studie med flere lyskilder.

KT siger:

Der kan ikke ses stjerner på nogen af billederne. Det er fordi det er optaget i et studie.

Et kamera kan ikke forholde sig til den meget lyse overflade af Månen badet i sollys, og de svage stjerne på nattehimlen. Dette blev også tydeligt bevist i programmet. Du kan jo heller ikke se stjerner om dagen her på Jorden. Igen er konspirationsteoretikerne ude med en påstand, der hviler på, at de ikke forstår basal fysik.

KT siger:

De områder der ligger i skygge på billederne fra Månen, burde være helt sorte og ikke som på billederne oplyste. Ergo er billederne optaget i et studie med flere lyskilder.

Reflektionen fra det lyse månestøv lyser det mørke områder op. Dette blev tydeligt bevist i programmet. Igen, helt basal viden ignoreres eller fordrejes.

KT siger:

Astronauterne kunne ikke betjene kameraerne med deres store dragter på. Billederne er taget af folk uden rumdragt – og derfor i et studie på Jorden.

Verdens dummeste argument. Altså: “Fordi jeg ikke kan operere mit kamera med handsker på, så findes der ingen mennesker i hele verden der kan!”
Det blev bevist i programmet, at det sagtens kunne lade sig gøre – til trods for hvad fummelfingrede konspirationsteoretikere måtte mene.

KT siger:

Strålingsbælterne kendt som Van Allen bælterne, der beskytter Jorden mod Solens stråling er dødsensfarlige for astronauterne.

Igen. Fysiktimerne var ikke der, hvor konspirationsteoretikerne brugte det meste af deres tid. Dr. Van Allen – som lever endnu – afviser også selv, at man skulle kunne dø af strålingssyge ved at passere disse strålingsbælter på vejen mod Månen.

Modargumenterne

Og så til alle de ting, som konspirationsteoretikerne ikke forholder sig til.

Britiske astronomer fulgte månelandingen via et radioteleskop rettet mod månen. Hvorfor kunne de  opfange alt radiokommunikationen mellem landingsmodulet og NASA, hvis det hele bare foregik i et studie? Desuden har de målt decellerationen af landingsmodulet… og grafen svarer fuldstændig til den faktiske historie.

Flere af Apollo astronauterne efterlod nogle laserspejle på månen. Dem har man de seneste 30+ år kontinuerligt sendt laserpulser til… og fået svar. Men som en astronom sagde: “Der er ALDRIG nogen af KT’erne, der er kommet og har spurgt os om noget”. Og det til trods for, at deres observatorium i Californien faktisk er åben for offentligheden. Så man kan selv komme og se, at de rent faktisk foretager lasermålinger med spejle på Månen regelmæssigt.

Der er meget mere og jeg kunne skrive i timevis om det. Men summa summarum så udnytter konspirationsteoretikerne, at lægmand ofte har meget ringe viden om fysik og naturvidenskab. Derfor kan de med deres pseudovidenskablige “argumenter” få det til at lyde som om, de ved hvad de snakker om.

DET GØR DE IKKE!

Så du kan sove trygt og godt i nat, vel vidende, at vi har faktisk været på Månen.

Spred nyheden til vennerne:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Twitter

16 comments to Var månelandingen fup?

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>